اصول طراحی آشپزخانه

3 اصل طراحی آشپزخانه که فضاهای زیبایی ایجاد می کند

به فکر طراحی آشپزخانه جدید هستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟برای این کار شما احتیاج دارید تا اصول طراحی آشپزخانه را فرا بگیرید تا تصمیم بهتری درباره فضای مورد نظر بگیرید. برای طراحی یک آشپزخانه موارد مختلفی نظیر کابینت ها، کانترها، مثلث کار، نورپردازی، کفپوش، لوازم برقی، لوازم تزئینی که رنگ و بافت فرم خاص خود را دارندمورد توجه قرار می گیرند. به طور خلاصه، این موارد طراحی آشپزخانه را شامل می شود که دانستن اصول طراحی و جاگذاری صحیح این لوازم به شما کمک می کند تا آشپزخانه کارآمدی داشته باشید.برای مثال  توجه به عنصر رنگ ضروری است. شما باید نه تنها رنگ کابینت های خود را در نظر بگیرید، بلکه رنگ میز ناهارخوری، کانتر و سایر وسایل را نیز باید در نظر بگیرید. تا آشپزخانه یک دستی از نظر رنگی داشته باشید.

پیشنهاد ما این است برای طراحی آشپزخانه از یک شرکت حرفه ای مانند گروه طراحی و معماری داخلی مالتان کمک و مشاوره بگیرید تا خروجی کار بهتر و پر بازده ای داشته باشید. این شرکت در زمینه طراحی و اجرای آشپزخانه از بهترین مصالح موجود در بازار استفاده می نماید و حضور کارشناسان و گروه های اجرایی موید این قضیه است که مالتان به دنبال کسب رضایت مشتری می باشد.در اینجا به سه اصل اساسی و اولیه برای طراحی آشپزخانه می پردازیم که زعایت این اصول و اصول دیگر به ایجاد محیطی دلنشین در منزل یا محیط کار شما کمک خواهد کرد.

در کلیپ زیر بخشی از نمونه کارهای مالتان دیزاین در زمینه طراحی و اجرای آشپزخانه را مشاهده نمایید:

 

اصل اول، تعادل و تقارن

اصل دوم، نقاط کانونی

اصل سوم، مقیاس و نسبت

 

 اصل شماره 1: تعادل و تقارن بصری

آیا تا به حال وارد خانه ای شده اید که بلافاصله احساس کرده اید که چیزی داخل آنجا کم است؟ یا اینکه از فضای داخلی آنجا حس خوبی دریافت نمی کنید. برای مثال شاید در یک قسمت فضای خالی زیادی وجود داشته باشد، در حالی که یک تلویزیون و مبل بزرگ در یک طرف دیگر قرار گرفته است. وقتی فضایی درست به نظر نمی رسد، ممکن است به این دلیل باشد که تعادل بصری در یک جهت قرار گرفته یا تقارن در آن محل وجود ندارد.یک خانه متعادل حس آرامش و امنیت را به شما منتقل می کند. وقتی وارد آنجا می‌شوید از اصل تعادل طراحی پیروی می‌کند، همه لوازم به صورت تقارن در کنار یکدیگر قرار گرفته است و شما فضای خالی یا  فضای پر از وسایل مشاهده نمی کنید.صحبت ما درباره آشپزخانه و اصول طراحی آن می باشد، برای ایجاد یک آشپزخانه  متعادل، با یک نقطه مرکزی شروع کنید. به عنوان نقطه ای که نگاه شما فرود می آید، معمولاً این مرکز واقعی یک دیوار یا اتاق است، اگرچه ممکن است اینطور نباشد. در اطراف آن مرکز، تقارن ایجاد کنید.

به عنوان مثال در عکس بالا صندلی ها، کابینت ها، میز و دکور همگی در اطراف نقطه مرکزی متقارن هستند، که روی آن یک گلدان گل قرار داده شده است (این یک نمونه قوی از یک نقطه کانونی است).در مجموع، تقارن به ایجاد حس هماهنگی و آرامش کمک می کند. با این حال، برای داشتن تعادل لازم نیست فضای شما آینه ای از خودش باشد. آشپزخانه های نامتقارن همچنان می توانند عناصر خود را به گونه ای توزیع کنند که متعادل شوند.  فضاهای متقارن در عکس زیر، نقطه مرکزی جزیره آشپزخانه است که با رنگ متضاد و لامپ های آویز مشخص شده است. با اینکه کابینت‌های سمت چپ و راست کاملاً متقارن نیستند، با کابینت‌هایی که یخچال و مایکروویو را روی دیوار پشتی قاب می‌کنند، به خوبی متعادل می‌شوند.

در عکس پایین پنجره ها، کابینت های دیواری و جزیره آشپزخانه با چراغ های آویز متعادل و تکمیل شده اند.

همچنین در عکس زیر تقارن اطراف سینک و پنجره حس نظم را در این فضای باریک ایجاد می کند.

 اصل شماره 2: نقاط کانونی

نقاط کانونی لوازمی  در منزل هستند که بلافاصله توجه شما را در یک اتاق جلب می کنند. ممکن است به یک شومینه، یک تلویزیون، یک اثر هنری بزرگ یا یک مبلمان با رنگ دلنشین فکر کنید. نقاط کانونی معمول آشپزخانه عبارتند از: اجاق گاز، کاشی بین کابینتی و هود.اما نقطه کانونی آشپزخانه شما ممکن است یک سینک، جزیره مرکزی یا یک پنجره باشد. در حالت ایده آل، سایر اشیاء در اتاق از نقطه کانونی تعیین شده پشتیبانی می کنند و با آن رقابت نمی کنند، اگرچه فضاهای بزرگتر ممکن است از داشتن چندین نقطه کانونی سود ببرند. آشپزخانه‌های دو رنگ سفید و خاکستری مورد علاقه طراحان مدرن هستند چون آنها جذابیت بصری بزرگی را با حداقل دکوراسیون ایجاد می‌کنند.

اصل شماره 3: مقیاس و تناسب

اصول طراحی آشپزخانه در مقیاس و نسبت تضمین می کند که عناصر در یک محل  نسبت به یکدیگر اندازه مناسبی داشته باشند. هر شی باید نسبت به محیط اطرافش مقایسه شود تا برای یک اتاق خیلی بزرگ یا خیلی کوچک به نظر نرسد.آشپزخانه رویایی شما ممکن است یک اجاق گاز بزرگ و حرفه ای و یک جزیره آشپزخانه بزرگ برای پذیرایی از مهمانان داشته باشد. اما آیا استفاده از این لوازم جاگیر و با حجم زیاد در أشپزخانه مناسب است؟ آیا نشستن در جزیره ، مسیرهای رفت و آمد شما را با مشکل مواجه نمی کند؟ اینجاست که اندازه مناسب مهم است: اطمینان از اینکه عناصر موجود در فضا که با یکدیگر و با کل فضا مطابقت دارند.

آشپزخانه ای را که دوست دارید بسازید

طراحی فضای شما می تواند زمان بر باشد – حتی طاقت فرسا. دنیای کاملی از جزئیات و آزادی خلاقانه در طراحی یک فضا وجود دارد. به یاد داشته باشید که برای ایجاد آشپزخانه ای که دوست دارید، می توانید با ما تماس بگیرید. شما مهم هستید، زیرا خانه شما در نهایت باید مطابق خواسته ها و نیازهای منحصر به فرد شما طراحی شود.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×