دیوار سبز طبیعی و هوشمند

دیوار سبز چیست – تعریف، مزایا، طراحی و فضای سبز

هر چیزی که باید در مورد دیوارهای سبز بدانید

 

دیوارهای سبز در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. گنجاندن طبیعت زنده در محیط‌های شهری نه تنها جذاب‌تر به نظر می‌رسد، بلکه فواید و اهداف دیگری نیز دارد. چه در محیط های داخلی یا خارجی، چه به صورت گلدان های مستقل و چه به صورت دیواری. تقریباً برای هر شرایطی یک دیوار سبز مناسب وجود دارد. اما دیوارهای سبز دقیقاً چگونه ساخته می شوند و چگونه می توان بین انواع مختلف تفاوت قائل شد؟

 

در این مقاله به موضوعات زیر پرداخته ایم:

 

تعریف دیوار سبز

کارکردها و مزایای دیوار سبز چیست؟

تفاوت دیوار سبز خارجی با داخلی

شرایط و اهداف نگهداری

 

 

 

تعریف دیوار سبز

دیوارهای سبز، سازه های عمودی هستند که انواع مختلفی از گیاهان درون آن کاشته شده است. گیاهان اغلب در محیطی متشکل از خاک، سنگ یا آب کاشته می شوند. از آنجایی که دیوارها دارای گیاهان زنده هستند، معمولاً دارای سیستم های آبیاری داخلی هستند.

دیوارهای سبز با گیاهان خزنده روی نمای ساختمان متفاوت هستند، که اغلب در هنگام بالا رفتن از دیوارهای بیرونی ساختمان ها و استفاده از آنها به عنوان تکیه گاه سازه دیده می شوند. در دیوارهای سبز، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار نصب می شود، در حالی که گیاهان خزنده ریشه در زمین دارند. علاوه بر این، گیاهان خزنده می تواند زمان زیادی طول بکشد تا به اندازه کافی رشد کند تا کل دیوار را بپوشاند، در حالی که دیوارهای سبز ممکن است از قبل رشد کرده باشند.

دیوارهای سبز هوشمند و فعال اغلب شبیه به دیوارهای سبز معمولی به نظر می رسند، اما به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری، اهداف بیشتری را دنبال می کنند. ویژگی های یک دیوار زنده هوشمند را می توان هر لحظه نظارت کرد.

علاوه بر مزایای بصری و بیوفیلیک همه دیوارهای سبز، دیوارهای سبز هوشمند و فعال می توانند به لطف ترکیبی از گردش هوای پیشرفته، محیط رشد تخصصی و فناوری، تصفیه و رطوبت طبیعی هوا را داشته باشند.

 

از چپ به راست خزه رونده (ریشه در زمین)، دیوار سبز، دیوار سبز هوشمند

 

 

کارکردها و مزایای دیوار سبز چیست؟

داشتن دیوارهای سبز که فضا را زنده می کند مزایای زیادی دارد. اول از همه، مزایای بصری دیوار زنده و چشم نواز می توانند تأثیر زیادی در تزئین یک محیط شهری ساخته شده از بتن و آجر بگذارند، بنابراین جایگزین هایی برای کشاورزی شهری، باغبانی و دکوراسیون داخلی ارائه می کنند.

دیوارهای زنده می توانند ما را شادتر و سر زنده تر کنند، زیرا آنها نیاز ذاتی ما را به بودن در طبیعت جلب می کنند. آوردن عناصر طبیعی به مکان‌هایی که عموماً دیده نمی‌شوند، خلق و خوی ما را تغییر می دهد و ما را هوشیارتر و سرحال‌تر می‌کند. این مفهوم به عنوان بیوفیلی در معماری نیز شناخته می شود.

با درک بهتر مسائل مربوط به آلودگی و کیفیت هوا، اثرات گیاهان بر کیفیت هوا نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اثر تصفیه هوا از طریق گیاهان حاصل می شود که می توانند از مواد شیمیایی و آلوده به عنوان مواد مغذی استفاده کنند. علاوه بر اثرات مستقیم بر سلامت ، بهبود کیفیت هوا برای ارتقای هوشیاری و توانایی‌های شناختی را به دنبال دارد.

با این حال، دیوارهای سبز غیرفعال معمولی (یا گیاهان به تنهایی) به اندازه کافی هوا را برای تفاوت قابل توجه تصفیه و طبیعی نمی کنند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال با گردش هوای فعال به این امر دست می یابند، زیرا دیوار، گیاهان و فناوری پشتیبان همگی برای این منظور طراحی شده اند.

همچنین مطالعات نشان داده اند که طبیعت می تواند رفتارهای منفی مانند پرخاشگری و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این، ارتباط با طبیعت برای کاهش استرس و بهبود خستگی ذهنی یافت شده است. این به دلیل واکنش خودکار بدن ما به دیدن و قرار گرفتن در اطراف عناصر طبیعی است.

 

 

ویژگی های سازگار با ساختمان

مشخص شده است که دیوارها و نماهای سبز مقرون به صرفه هستند زیرا گیاهان آنها دمای کلی ساختمان ها را در معرض نور خورشید کاهش می دهند. علاوه بر این، میزان گرمای خروجی در فصل زمستان را نیز کاهش می دهند.

علاوه بر این، فرآیند تعرق گیاهان می تواند کمی دما را در داخل خانه نیز کاهش دهد، بنابراین به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه انرژی نیز عمل می کند. مقدار کافی پوشش گیاهی نیز به کاهش سطح سر و صدا کمک می کند.

 

چه نوع دیوارهای سبز وجود دارد؟

همانطور که ذکر شد، انواع دیوارهای سبز وجود دارد. راه حل ها بین فضاهای داخلی و خارجی، اندازه ها و مدل ها، از جمله موارد دیگر، متفاوت است. علاوه بر این، طراحی و تولید انواع دیوارهای سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینه های بیشتری را برای اهداف مختلف ارائه می دهد.

 

تفاوت دیوار سبز داخلی با خارجی

دیوارهای سبز در فضای باز و داخلی برای مصارف و محیط های مختلف استفاده می شود. بسته به مناسب ترین راه حل برای هر فضا، می توان آنها را از طیف وسیعی از گیاهان ساخت.

دیوارهای سبز در فضای باز در درجه اول عناصر بصری هستند. اگرچه آنها از نظر انرژی می توانند مقرون به صرفه باشند زیرا دمای کلی را کاهش می دهند، آب باران را جذب می کنند یا ساختمان ها را عایق می کنند، اما بیشتر برای وارد کردن فضای سبز به مناظر شهری استفاده می شوند. ساخت این دیوارهای زنده از نظر اقلیمی دارای محدودیت هایی است، زیرا آنها باید شرایط اطراف خود را تحمل کنند که گاهی ممکن است به سازه و گیاهان دیوار آسیب برساند.

با این حال، دیوارهای سبز داخلی محدودیت های بیشتری از نظر اندازه دارند، زیرا باید با فضایی که در آن قرار دارند متناسب باشند. به دلیل محدودیت های گفته شده، نگهداری از آنها اغلب آسان تر است.

دیوارهای سبز هوشمند و فعال فقط در داخل خانه مورد استفاده قرار می گیرند زیرا راندمان تصفیه هوا آنقدر قوی نیست که بتواند بر فضاهای بیرونی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، گیاهان استفاده شده در این دیوارهای سبز، مناطق گرمسیری هستند و در بیشتر شرایط دنیای خارج، زمانی که از زیستگاه طبیعی خود حذف شوند، زنده نمی مانند.

 

دیوار سبز خارجی

 

دیوار سبز داخلی

 

اندازه و طرح

طراحی یک دیوار زنده معمولاً محدود به اندازه نیست. اگرچه نگهداری مدل‌های عریض، راحت‌تر از مدل‌های بلند است.

دیوارهای زنده ساخته شده از پایه های فلزی یا پلاستیکی معمولاً مستطیل شکل هستند، زیرا ساخت اشکال گرد سخت تر است. در عوض، مواد ایده آل برای شکل های گرد و متفاوت احساس می شود. در دیوارهای سبز فعال، ویژگی‌های گردش هوا در اولویت هستند.

بیشتر دیوارهای سبز رنگ داخلی به صورت دیواری نصب می شوند، اگرچه مدل های ایستاده و دو طرفه نیز غیر معمول نیستند. دیوارهای سبز تجاری، بیشتر سفارشی هستند.

 

گیاهان در چه چیزی رشد می کنند؟

گیاهان دیوار سبز برای ریشه زدن به محیط رشد نیاز دارند. محیط رشد معمولاً روی یک ساختار (مانند کیسه ها، گلدان ها یا جعبه ها) قرار می گیرد که با هم یک سیستم را تشکیل می دهند.

 

از چه گیاهانی می توان استفاده کرد؟

از جهت فضای داخلی یا خارجی می توان گیاهان را انتخاب نمود.  البته بسته به نوع و هدف دیوار سبز محدودیت هایی وجود دارد.

 

فضای داخلی برای انتخاب گیاهان ملایم تر است

الزامی نیست که گیاهان همیشه سبز باشند. اما برای دیوارهای داخلی و خارجی به دلیل طول عمر و ظاهرشان ترجیح داده می شوند که همیشه سبز بمانند. گیاهان همیشه سبز باید برگ های خود را در تمام طول سال حفظ کنند. به طور طبیعی این موضوع انتخاب گیاهان را محدود می کند.

مناسب ترین گزینه برای دیوارهای سبز داخلی، گیاهان آپارتمانی و گیاهان گرمسیری هستند چون مجبور نیستند تغییرات دمایی عمده را تحمل کنند، اگرچه توجه به عامل رطوبت هم مهم است و در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

با این حال، برخی از تولیدکنندگان به استفاده از خزه یا گیاهان پلاستیکی متوسل می شوند، که مزایای دیگری (مانند تصفیه هوا) را برای نگهداری آسان تر می کنند.

برای دیوارهای سبز فعال، فرآیند انتخاب گونه های گیاهی مناسب سخت تر از دیوارهای سبز غیرفعال است. این به دلیل گردش هوای دیوار سبز فعال است که می تواند برای گیاهان بسیار آزاردهنده باشد. بنابراین، گیاهان باید آزمایش شوند تا مطمئن شوند که می توانند در یک دیوار سبز فعال زنده بمانند.

 

 

شرایط و اهداف نگهداری

مکان و فناوری موجود تأثیر زیادی بر انتخاب گونه های گیاهی برای دیوارهای سبز فضای باز دارد. به عنوان مثال، دیوارها ممکن است به گیاهانی نیاز داشته باشند که می توانند در دوره های خشکسالی به دلیل کمبود آب باران و سیستم های آبیاری داخلی زنده بمانند.

شرایط آب و هوای بیرون نیز بر گیاهان داخل خانه تأثیر می گذارد، زیرا هوای خشک تر از حد معمول باعث می شود گیاهان برای حفظ سطح بهینه رطوبت، آب بیشتری مصرف کنند. در ساختمان های بلند و دیوارهای سبز در فضای بازعواملی چون باد، نور خورشید و شرایط بارندگی موثر است.

علاوه بر این، انتخاب محیط رشد و آبیاری با انتخاب گیاهان همراه است. به عنوان مثال، ریشه برخی از گیاهان ممکن است به اندازه کافی بزرگ و قوی نباشد که در محیطی غیر از خاک رشد کند.

علاوه بر این، کلید حفظ سلامت گیاهان، ایجاد یک محیط پایدار برای آنها است. تغییرات ناگهانی ممکن است باعث ایجاد استرس غیر ضروری در گیاهان شود که ممکن است منجر به مشکلاتی مانند بیماری ها یا آفات شود.

هنگام انتخاب گیاهان برای یک دیوار سبز هوشمند و فعال، توجه بیشتری به انعطاف پذیری گیاهان می شود. این به این دلیل است که همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، گردش هوای دیوار سبز می تواند برای آنها سخت باشد. گیاهان مختلف با میکروب های ریشه خود مواد شیمیایی مختلف را از هوا تصفیه می کنند.

نوع صحیح آبیاری، تغذیه منظم، نور و دما کمک زیادی به حفظ حیات گیاهان می کند. نگهداری از آنها با رسیدگی بیشتر به عمر طولانی تر گیاهان کمک می کند. دیوارهای سبز هوشمند و زنده نیز می توانند عوامل ذکر شده را بهینه کنند تا گیاهان از بهترین شرایط ممکن برای زندگی مطمئن شوند.

 

 

فضای خود را با یک دیوار سبز تقویت کنید

 

مالتان دیزاین دیوارهای سبز مصنوعی، زنده و هوشمند را با مجموعه وسیعی از ویژگی ها، از جمله گیاهان زنده سرسبز را ارائه می دهد.

 

اگر از مزایای این دیوار می‌خواهید بیشتر بدانید، و دریافت مدل‌های مختلف و سایر اطلاعات مربوطه با ما در تماس باشید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×