۱۰ نکته‌ برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک

 

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک اهمیت زیادی برای والدین آن ها دارد زیرا فرزندان آن ها  در طول روز وقت زیادی را در آن می گذرانند که تاثیر بسیاری در روحیه آنها و خلقیات آنها می گذارد، پس بهتر است که طراحی اتاق فرزندان طوری باشد که با سن و روحیات آنها تناسب داشته باشد تا در آن اتاق احساس امنیت و آرامش و شادابی داشته باشند. از آنجایی که بیشتر بچه ها وقت زیادی در طول روز را به بازی یا انجام تکالیف مدرسه می‌گذرانند، بهتر است اتاق آنها را طوری طراحی و چیدمان کنید که بتوانند تمام این کارها را داخل اتاق خودشان انجام دهند و مدت زیادی در اتاق خودشان سرگرم باشند و از قرار گرفتن در اتاق خود لذت ببرند و با آن انس بگیرند.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نکات مفید درباره دکوراسیون داخلی اتاق کودک بپردازیم تا با رعایت چند نکته کلیدی، شخصیت و عملکرد فرزندان را بهبود ببخشیم.

سرویس خواب کودک

مهم ترین پارامتری که برای یک اتاق خواب کودک باید به آن توجه کنید سرویس خوابی است که برای اتاق او تهیه می کنید. برای خرید سرویس خواب سعی کنید حتما جنسیت فرزندانتان و سن آنها و مدت زمانی که قرار است از سرویس خواب استفاده کنند را در نظر بگیرید و علاوه بر آن به ابعاد اتاق هم توجه کنید تا بتوانید در نهایت سرویس خوابی خریداری کنید که متناسب با ویژگی های او باشد تا استفاده از آن برایش جذاب و رضایت بخش باشد.

لازم است خرید شما طوری باشد که از سبک دکوراسیون کلی منزل و اتاق فرزند شما تبعیت کند و اگر فرزند شما به سنی رسیده که خودش می‌تواند می‌تواند نظر بدهد برای طرح و رنگ سرویس خواب از او نظر خواهی کنید و حتی از او بپرسید که دوست دارد اجزای سرویس خواب به چه صورت چیده شود و سعی کنید سرویس خوابی خریداری کنید که به اندازه کافی قسمت هایی برای قرار دادن وسایل فرزندان شما در آن تعبیه شده باشد که تا اتاق فرزند شما منظم و مرتب باشد تا از حالا منظم بودن را یاد بگیرند و این خصوصیت در او نهادینه شود.

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

اگر طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق را برای فرزند خود که پسر است انجام می‌ دهید باید توجه داشته باشید که سرویس خواب و تمام وسایلی که در کنار آن قرار می‌دهید دارای طرح و رنگی باشند که با جنسیت و سن کودک شما مطابقت داشته باشد و بهتر است چیدمان یک اتاق به بهترین نحو ممکن صورت گیرد تا فضای کافی در جلوی دست کودک شما برای بازی کردن و انجام کارهایش وجود داشته باشد. پیشنهاد می کنیم که در و دیوار ها را با رنگ های روشن یا کاغذ دیواری و پوستر دیواری جذاب که برای فرزند شما جذاب است تزیین کنید تا برای او رویایی تر باشد.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

در صورتی که طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خوابی که انجام می دهید برای فرزند دختر شما است در انتخاب طرح ها و رنگ ها دقت زیادی به خرج دهید زیرا معمولا دخترها روحیه حساس و تاثیر پذیری دارند و فضایی که برای آنها فراهم می کنید تاثیر زیادی در روحیه آنها خواهد داشت و سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که برای سلامت فرزندانتان خطری به دنبال نداشته باشد.

چنانچه تصمیم دارید سرویس خوابی که برای اتاق کودک خود تهیه می کنید تا سال‌ها برای او باقی بماند و تا سن نوجوانی از آن بتوانند استفاده کنند باید اجزای مختلف سرویس خواب را طوری انتخاب کنید که فرزند شما در سال‌های آتی بتواند از آن استفاده کند و حتی اگر از نظر قدی هم رشد محسوسی داشت وسایلی که برای او خریداری کرده اید ظرفیت لازم را داشته باشد.

 تاثیر رنگ در دکوراسیون اتاق کودکان

تعیین و انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق فرزند شما یکی از کارهای بسیار مهم و تاثیرگذاری است که باید به آن توجه کنید و این رنگی که برای اتاق انتخاب می کنید می تواند مستقیماً در روحیه او تاثیر بگذارد. به طور مثال اگر فرزند شما خیلی پر انرژی است و تمایل دارید که شخصیت آرام تری داشته باشد بهتر است از رنگ‌های سرد مثل رنگ آبی در اتاقش استفاده کنید تا کمی او را آرام تر کند و آرامش بیشتری در فضای اتاق او فراهم باشد. بر عکس اگر فرزند شما خیلی آرام و گوشه گیر است و تمایل دارید که کمی جنب‌وجوش بیشتری داشته باشد بهتر است از رنگ های گرم و پر انرژی مثل قرمز یا نارنجی در اتاقش استفاده کنید که با انرژی و خلاقیت او سر و کار دارد و آنها را تحریک میکند.

۱۰ نکته‌ برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک

۱. از پرده‌های رنگ روشن استفاده کنید

رنگ‌ها می‌توانند حال‌وهوای ما را تغییر بدهند. پرده‌های رنگارنگ به اتاق شادی و روشنایی می‌بخشند. رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد. رنگ‌های روشن می‌توانند اتاق را روشن و تمیز جلوه دهند. برای کاهش نور شدید می‌توانید از پرده های زبرا و سیلوئید هم استفاده کنید که البته باید با دکوراسیون اتاق هماهنگی داشته باشد.

۲. برای دکوراسیون اتاق کودک می‌توانید از اسباب‌بازی‌های خودش استفاده کنید

اسباب‌بازی‌های کودکان معمولا رنگارنگ هستند و شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند. با استفاده از اسباب‌بازی‌های کودک به‌عنوان تزئینات اتاق، هم در هزینه و هم در فضای اتاق صرفه‌جویی خواهید کرد. البته در نوع چیدن آنها باید کمی سلیقه به‌خرج دهید.

۳. برای دیوار از ترکیب رنگ و کاغذدیواری استفاده کنید

از رنگ‌های روشن و شاد برای دیوار استفاده کنید. بخشی از دیوارها را با کاغذدیواری و پوستر تزئین کنید. می‌توانید از همان شیوه برای تزئین کمدها نیز استفاده کنید. به جای کاغذدیواری می‌توانید از نقاشی نیز استفاده کنید. موضوع نقاشی‌ها می‌تواند گل، اتومبیل مسابقه و هر چیزی باشد که کودک به آن علاقه دارد.

۴. از پارچه‌های مناسب در اتاق‌ کودک استفاده کنید

بهتر است پارچه‌های مورد استفاده در اتاق‌خواب کودک مانند روتختی، ملافه‌ها و بالش با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد. روکش صندلی راحتی و پرده‌ها نیز بهتر است با زمینه‌ی اتاق مطابقت داشته باشند.

۵. نورپردازی سقف را هم مدنظر قرار دهید

برای اینکه در محل خواب فرزندتان فضای زیبایی ایجاد نمایید باید به نورپردازی سقف هم توجه ویژه داشت. اگر همه موارد رعایت شود اما نورپردازی به خوبی رعایت نشود ممکن است در طولانی مدت فرزند شما دچار خستگی، افسردگی و… شود. بنابراین به روشنایی در طول شبانه روز باید توجه ویژه ای داشت.

۶. استفاده از وسایل آموزشی در دکوراسیون اتاق کودک

آموزش کودک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که همیشه باید در مرکز توجه‌تان قرار بگیرد. بنابراین در طراحی اتاق، سعی نکنید فقط به جنبه تفننی و زیبایی آن اهمیت دهید. در کنار وسایل تزئینی، کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های آموزشی‌اش را نیز قرار دهید. با این کار، کودک هم آموزش می‌بیند و هم تفریح و سرگرمی خواهد داشت.

۷. در تزئین اتاق از قاب عکس استفاده کنید

عکس‌های مورد علاقه‌ی کودک‌تان یا عکس های خودش  را روی دیوار یا هر جای مناسب دیگر نصب کنید. این کار سبب می شود تا دیوارها هم خالی نباشد و فضای دل انگیزی برای فرزندتان ایجاد شود.

۸. فضاهای خلاقانه در اتاق ایجاد کنید

اتاق کودک باید فضاهایی داشته باشد که وسایلش را در آنها بگذارد. می توانید از شلف ها یا کمد ها بهره بگیرید. همچنین ایجاد فضای سبز یا استفاده از گلدان می تواند در روحیه او تاثیر گذار باشد، باید به او آموزش دهید تا از گلدان خود به خوبی مراقبت کند که حس پرورش و تربیت در او نهفته می گردد.

۹. پوشش کف اتاق باید مناسب باشد

کودکان دوست دارند هنگام بازی روی زمین بالا و پایین بپرند. بهتر است کف اتاق را فرش یا موکت کنید که از پا، زانو، دست و سایر قسمت‌های بدنش محافظت کند. حتی می‌توانید به جای فرش، از پوشش های جدید و نرمی که در قالب لمینت هست هم استفاده نمایید.

۱۰. از چراغ‌خواب‌های زیبا استفاده کنید

اتاق کودک در شب نباید بیش از حد تاریک باشد، بنابراین بهتر است از چراغ‌خواب استفاده کنید. چراغ‌خواب‌های متنوعی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای کودکان وجود دارد. حتی می‌توانید از نوع ساده‌ی آن استفاده کنید و خودتان آن را تزئین کنید.

سخن آخر

درست است که دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند تا حدودی برای او آرامش و شادی به ارمغان بیاورد، اما آنچه از همه‌چیز برای یک کودک مهم‌تر است، عشق و محبت شماست. یادتان باشد برای موفقیت لازم نیست لذت زندگی کردن را فراموش کنید. حتی با وجود کار سخت و مشغله‌ی فراوان، باید بیشترین زمان ممکن را به کودکان‌تان اختصاص بدهید. آنها بیش از هر چیز به علاقه و توجه شما نیاز دارند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×